Optometrysta odpowiada: Jak warunki pogodowe wpływają na noszenie soczewek kontaktowych?

Każda pora roku rządzi się swoimi prawami a naszym zadaniem jest jak najlepiej przygotować się do każdej z nich. Czynniki zewnętrzne również wpływają na nasze oczy i soczewki. Jak się na to przygotować?

Minusowe temperatury na dworze i centralne ogrzewanie w pomieszczeniach, gorące lato i klimatyzacja, wiosenne pylenie roślin – naszym oczom nie jest łatwo, ale możemy im pomóc.

Zima i centralne ogrzewanie

Zimą, kiedy na zewnątrz robi się chłodniej chcemy, by wewnątrz było jak najcieplej. Niestety centralne ogrzewanie powoduje, że nasze soczewki ulegają wysuszeniu w efekcie czego możemy odczuwać efekt piasku pod powiekami. Dobrym pomysłem jest stosowanie kropli do oczu, które skutecznie nawilżą nasze oczy i przyczynią się do odczuwania większego komfortu. Pamiętajmy, żeby korzystać z kropli do oczu przeznaczonych do użytkowania z soczewkami, ich konsystencja jest lżejsza i nie wpływa dzięki temu na widzenie. Przykładami takich kropli są m.in. EyeLove Comfort 15 ml, Hyal Drop Multi 10 ml, czy Eye See Herbal Eye Drops 15 ml.

Ponadto, w przypadku soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych warto stosować płyn wielofunkcyjny do czyszczenia szkieł kontaktowych z właściwościami powodującymi dodatkowe nawilżenie. Przykładem takiego produktu jest EyeLove Comfort PLUS. Płyn ten dezynfekuje, czyści i nawilża dzięki obecności w składzie hialuronianu sodu. Dostępny jest w trzech wersjach pojemnościowych 100 ml, 360 ml i 500 ml.

Lato i klimatyzacja

Podobna sytuacja może mieć miejsce w lecie, kiedy przebywamy dłuższy czas w klimatyzowanym pomieszczeniu. Choć przynosi ona ulgę w upalny dzień – naszym oczom może to dawać się we znaki, bowiem wysusza się nasz naturalny film łzowy a odczuwany komfort znacznie się obniża. Dobrym pomysłem może być wybór soczewek jednodniowych. Takie szkła kontaktowe codziennie zapewniają nam uczucie świeżości, ponieważ każdego dnia na oczy zakładamy nowe sztuki soczewek.

Wiosna i alergie

Taki rodzaj soczewek jest również zalecany w przypadku osób, którym dokuczają alergie wziewne. Soczewki jednodniowe zapewnią codziennie świeżość i będą minimalizować wpływ pyłków i zanieczyszczeń na nasze oczy. Wiosna to dla wielu alergików noszących soczewki kontaktowe czas wymagający, gdyż pylące trawy, kwiaty czy drzewa powodują łzawienie, zaczerwienione oczy, a nawet zapalenie spojówek. Odpowiednie podejście do tej kwestii i stosowanie zalecanych produktów pomoże minimalizować efekty alergii. W przypadku noszenia soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych warto sięgnąć po płyny, które swoimi właściwościami i działaniem pozwalają skutecznie czyścić soczewki kontaktowe. Przykładami takich produktów są: AOSEPT® PLUS HydraGlyde 360 ml, Refine One Step 360 ml oraz płyn hybrydowy Synergi® 360 ml.