Usuwanie soczewki, która utknęła w oku

Soczewki kontaktowe to bardzo bezpieczna forma korekcji, idealnie sprawdzająca się zarówno na co dzień jak i od święta. Chwalona przez długoletnich użytkowników okularów korekcyjnych, którzy zobaczyli w soczewkach kontaktowych świetną alternatywę. Często również wybierana przez podróżników i sportowców. Czasem jednak okoliczności sprawiają, że soczewki nie możemy usunąć z oka – jak się to dzieje i co z tym robić?

Soczewki kontaktowe w odróżnieniu do okularów nie zbiją się, nie przesuną się i nie spadną. Jeśli jednak wykonujemy ekstremalne aktywności lub ulegniemy wypadkowi może się zdarzyć tak, że oko zacznie nas boleć, a my nie będziemy w stanie samodzielnie wyciągnąć soczewki z oka.

Urazy

W pierwszej kolejności warto upewnić się czy soczewkę mamy w dalszy ciągu na oku, jeśli jesteśmy w stanie, możemy zrobić to samodzielnie, jeśli nie – możemy poprosić kogoś w pobliżu, aby to sprawdził. Pamiętajmy jednak o zachowaniu higieny i umyciu porządnie rąk, zanim przystąpimy do jakiegokolwiek działania, sami czy nasi bliscy.

Jeśli soczewka jest widoczna i łatwa do wyciągnięcia, możemy spróbować ją wyciągnąć. Pomóc mogą krople nawilżające, które przyniosą ulgę oczom i sprawią, że soczewka szybciej podda się i łatwiej ją usuniemy.

Jeśli jest ona w jakikolwiek sposób uszkodzona, to liczy się czas i najlepiej udać się do najbliższego lekarza okulisty, który w sposób profesjonalny usunie pozostałości soczewki z oka, przepisując przy tym środki pomagające oku jak najszybciej się zregenerować.

Udanie się do lekarza chorób oczu zalecane jest, gdy doznaliśmy urazu oka z soczewką, jednak nie wiemy czy soczewka nadal jest na gałce ocznej, a oko nas boli na tyle, że nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić.

Dzięki wizycie u specjalisty będziemy pewni, że w oku nic nie mamy i jesteśmy bezpieczni.

Suche oko a soczewka

Niezależnie od tego, czy jesteśmy długoletnimi użytkownikami soczewek, czy początkującymi – może zdarzyć się, szczególnie w przypadku bardzo cienkich soczewek jednodniowych, że przylgnie ona na tyle do naszego oka na skutek jego wysuszenia podczas całego dnia noszenia, że nie będziemy mogli łatwo pozbyć się soczewki z oka. Warto wtedy nie próbować na siłę jej usuwać, gdyż możemy podrażnić swoje oko. Rekomendowane jest użycie kropli do oczu, które nawilżą oko oraz soczewkę – ułatwiając jej usunięcie. Pomocne może być również wielokrotne mruganie powiekami.

Jeśli w dalszy ciągu nie jesteśmy w stanie usunąć soczewki, należy udać się do okulisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *